Matematica aplicata in economie

Obiectivul general – Insusirea de catre studenti a unor notiuni si instrumente matematice de baza necesare modelarii si analizei unor probleme economice specifice administrarii afacerilor.

Obiective specifice – Insusirea de catre studenti a instrumentului matematic necesar analizei si modelarii fenomenelor economice cu caracter determinist sau probabilist; Deprinderea tehnicilor elementare de calcul diferential si integral utilizate in optimizarea functiilor de mai multe variabile si in calculul probabilitatilor; Introducere in teoria probabilitatilor. Insusirea conceptelor de eveniment aleator si variabila aleatoare si a tehnicilor de modelare probabilista; Aplicatii in diversele componente ale administrarii afacerilor; Asigurarea unui fond de cunostinte necesare abordarii disciplinelor Statistica in afaceri, Econometrie; Formarea unei atitudini pozitive fata de ideea de interdisciplinaritate.