Asigurari si reasigurari

Obiectivul general – Prin predarea acestei discipline se urmareste largirea ariei de cunoastere a studentilor in domeniile asigurarilor de bunuri, persoane si raspundere. Studentii vor dobandi cunostinte despre: contractul de asigurare, piata asigurarilor, tipurile de operatiuni desfasurate de companiile de asigurare si reasigurare, notiuni specifice domeniului de management si eficienta in asigurari.

Obiective specifice – Cunoasterea si aprofundarea aspectelor legale si financiare specifice pietei de asigurari din Romania. Aplicarea deciziilor financiare in societatile de asigurari si reasigurari. Cunoasterea in detaliu si intr-o abordare comparativa a caracteristicilor diverselor contracte de asigurari – generale, de viata si respectiv, de raspundere.