Mesaj Decan

Dragi studenti, absolventi si colegi, fiţi bineveniţi la Facultatea de Administrarea Afacerilor, cu predare în limbi străine, din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti. În prezent facultatea noastră are 1400 de studenţi din România, spatiul European şi din alte peste zece ţări. Durata studiilor este de trei ani pentru studiile de licenţă, doi ani pentru studiile de Master şi trei ani pentru doctorat.

Misiunea facultăţii noastre o reprezintă formarea de specialişti în domeniile antreprenoriat si administrarea afacerilor, capabili să răspundă atât nevoilor de dezvoltare a companiilor multinaţionale prezente în România cât şi exigenţelor firmelor româneşti preocupate să-şi dezvolte activitatea la nivel national si internaţional.
Studii de Licenta

Specializările facultăţii noastre pentru programele de Licenta sunt următoarele:

• Administrarea Afacerilor – cu predare în limba engleză
  • Administrarea Afacerilor –cu predare în limba franceză
  • Administrarea Afacerilor – cu predare în limba germană

Inserţia profesională a absolvenţilor. Printre organizaţiile care au angajat absolvenţi ai facultăţii noastre se numără firme ce creeaza o diferenta in economia Romaniei, ca de exemplu BCR – Romanian Commercial Bank, Kaufland Romania, Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei, OMV Romania, BRD – Groupe Société Générale, PriceWaterHouse Coopers, Procter & Gamble Romania, Carrefour Romania, Raiffeisen Bank, Deloitte & Touche, Ernst & Young, Ariston, KPMG, Danone Romania, Dacia – Groupe Rénault, Metro Romania, Unilever Romania, ING Nederlanden, Michelin Romania, World Trade Center si alte companii multinationale de prestigiu.
Programe de Master

Facultatea noastră oferă urmatoarele programe de Master:

• Master în Administrarea Afacerilor in engleza (sustinut de P&G), franceza si germana (sustinut de Kaufland)
  • Program MBA Romano-german – de management antreprenorial Managementul corporaţiei şi managementul invovaţiei, realizat impreuna cu Universitatea de Stiinte Aplicate din Gelsenkirchen, Germania
  • Master de Antreprenoriat si Administrarea afacerilor in energiei, sustinut de mediul de afaceri din domeniul energiei din Romania
  • Master de antreprenoriat si administrarea afacerilor in limba engleza, destinat tuturor absolventilor de studii de licenta ce vor sa dobandeasca cunostinte in domeniul administrarii afacerilor
  • Master de cercetare in afaceri, in limba engleza

Relaţii internaţionale

Conducerea facultăţii noastre urmăreşte să realizeze o „şcoală de întâlnire”, în care se îmbină armonios experienţa curriculară a unor universităţi europene de prestigiu cu specificitatea economiei româneşti. Dovadă stau multiplele cooperari desfasurate de-a lungul timpului cu:

• Universitatea din Orleans  Franţa
  • Universitatea din Nantes  Franţa
  • Universitatea Nancy – Franţa
  • ENSAM Cluny  Franţa
  • Universitatea din Bremen  Germania
  • Universitatea din Trier  Germania
  • Fachhochschule Bochum  Germania
  • Fachhochschule Gelsenkirchen  Germania
  • Universitatea Klagenfurt  Austria
  • Universitatea Akron  Ohio, SUA

MOBILITATI INTERNATIONALE PENTRU PROFESORI SI STUDENTI

Studenţii noştrii pot beneficia de
     •  programe de mobilitaţi  ERASMUS
•  burse de studii în străinătate oferite de Ministerul Educaţiei şi Cercetării din România, DAAD – Serviciul German pentru Schimburi Academice si AUF, Agenţia Universitară a Francofoniei
•  stagii de specializare în străinătate în cadrul unor companii multi- şi transnaţionale.
Sprijinul constant primit din partea serviciilor culturale ale unor ambasade la Bucureşti precum şi cel acordat de Consiliul Britanic, Institutul Francez si Institutul Goethe, crează premise pentru dezvoltarea relaţiilor internaţionale ale facultăţii noastre.
Dragi studenti, masteranzi si doctoranzi, am convingerea că, folosind un astfel de cadru, vă putem asigura toate condiţiile necesare pentru dezvoltarea competenţelor dumneavoastra necesare unei cariere durabile de succes, pe care o veti avea atat in tara cat si Europa.
Echipa de Management a Facultatii de Administrarea Afacerilor, cu predare in limbi straine, ureaza mult succes tuturor membrilor comunitatii academice a facultatii noastre in anul universitar 2016-2017.

Cu aleasa consideratie,
prof. univ. dr. Daniela Serban